close

انسان‌ها از گذشته تا به امروز درمورد شرایط آب‌و‌هوایی کنجکاو بوده و هستند، این حساسیت در زندگی امروزی تاثیر بیشتری دارد.
دانستن اینکه آخر هفته هوا آرام است یا طوفانی می‌تواند در انتخاب مقصد پیک‌نیک ما مؤثر باشد. و یا اینکه اگر از قبل بدانیم هوای فردا بارانی است بدون شک هنگام ترک منزل بسوی محل کار چتر خود را بر‌می‌داریم.
این موارد و مثال‌هایی از این دست اهمیت پیش‌بینی آب‌و‌هوا را برای ما محسوس‌تر می‌کند.
شاید فکر کنید رادیو و تلویزیون بهترین منبع برای اعلام آب‌و‌هوا باشند، اما بد نیست بدانید گوشی‌های هوشمند نیز ابزار کارآمدی برای کمک کردن به ما در این زمینه هستند، بشرطی که برنامه‌های کاربردی مناسب و مفیدی را نصب کنیم.
در این نوشتار قصد معرفی و بررسی اپلیکیشن اندرویدی «پیش‌بین» را داریم، با ما همراه باشید تا به کند‌‌و‌کاو این محصول ایرانی بپردازیم.

رابط کاربری:
چیزی که برای کابر اهمیت دارد سادگی کار با اپلیکیشن و گیج نشدن در صفحات مختلف برنامه است، موضوعی که در این برنامه به آن پرداخته شده است. همه چیز سر جای مناسبی قرار گرفته، از ترکیب رنگ چشم‌نواز و زنده‌ای بهره گرفته شده، آیکون‌های هماهنگ، فونت زیبا، سرعت بالای جابجایی بین قسمت‌های مختلف برنامه، همگی نوید یک اپلیکیشن حرفه‌ای را به کاربر می‌دهند.
قسمت‌های مختلف برنامه با رعایت استانداردهای لازم، در سربرگ‌های کنار هم قرار گرفته که کاربر با اسکرول کردن صفحات به سمت چپ و راست براحتی می‌تواند برنامه را مرور کند.
منوی کشویی هم برای این برنامه تعبیه شده که دسترسی سریعی را برای کاربر فراهم می‌کند.

کاربرد برنامه:
هواشناسی برنامه با شناسایی موقعیت جغرافیایی کاربر به کمک جی‌پی‌اس و دریافت اطلاعات از اینترنت اطلاعات مفیدی مثل وضعیت فعلی آب‌و‌هوا، درجه‌ی حرارت، طول و عرض جغرافیایی، زمان طلوع و غروب آفتاب، سوز، جهت و سرعت وزش باد، میزان رطوبت، فشار هوا و میدان دید را به کاربر ارائه می‌دهد، استفاده از آیکون‌های متناسب با شرایط جوی بر زیبایی محیط کاربری اضافه می‌کند.
کاربران به دانستن شرایط جوی فعلی اکتفا نمی‌کنند و تمایل دارند وضعیت جوی روزهای آینده را برای تصمیم‌گیری های روزمره‌ی زندگی خود بدانند، به همین دلیل در پایین صفحه، وضعیت جوی ۵روز آینده همراه با کمینه و بیشینه‌ی دما نمایش داده می‌شود، البته با مراجعه به منوی برنامه این اطلاعات را تا ۱۰روز آینده نیز می‌توان مشاهده کرد
هواشناسی این برنامه به موقعیت جغرافیایی کاربر محدود نمی‌شود و می‌توان با وارد کردن نام شهر دلخواه و جستجوی آن، کلیه‌ی اطلاعاتی که در بالا به آن اشاره کردیم را مشاهده کنیم. اگر قصد سفر دارید بهتر است قبل از حرکت با جستجوی نام شهر از  آب‌و‌هوای فعلی و روزهای آتی مقصد باخبر شوید.

یکی دیگر از بخش‌های این برنامه «قبله‌نما» است، در ابتدا لازم است موقعیت‌یابی کنید تا محل پیش‌فرض از تهران به محل سکونت شما تغییر کند، سپس می‌توانید جهت قبله و همچنین قطب‌های جغرافیایی را مشاهده کنید، فلش سبزرنگ به سمت قبله اشاره می‌کند. نکته‌ای که برای صحت محاسبات باید رعایت شود وجود سنسور قطب نما در دستگاه و چرخش دستگاه تا نمایان شدن عدد ۰ یا ۳۶۰ است.
نکته‌ی قوت این قبله‌نما دقت بالا و قابلیت استفاده در تمام اماکن است، به این ترتیب همیشه یک قبله‌نما و قطب‌نمای قابل اعتماد همراه کاربر است.

اوقات شرعی این برنامه زمان انجام فریضه‌های دینی را برای امروز، روزهای قبل و روزهای آینده محاسبه کرده و نمایش می‌دهد، لازم است کاربر ابتدا شهر پیش فرض تهران را به کمک موقعیت‌یابی برنامه به محل سکونت فعلی خود تغییر دهد، وضعیت فعلی خورشید در آسمان و همچنین اطلاعاتی مثل طول و عرض جغرافیایی و ارتفاع از سطح دریا، در نموداری پایین صفحه تصویر شده است.
پخش خودکار اذان برای صبح، ظهر و مغرب این بخش از برنامه را کارآمدتر کرده است که کاربر قادر است پخش اذان‌ها را در تنظیمات برنامه فعال یا غیرفعال کند، همچنین با ورود به حافظه‌ی دستگاه می‌توان فایل صوتی دلخواه را برای پخش هر اذان درنظر گرفت.
سازنده خطاهای احتمالی را برای زمان‌هایی که برنامه محاسبه می‌کند درنظر گرفته است و در تنظیمات برنامه این امکان را به کاربر داده است که بتواند با تنظیم کردن آفست اوقات شرعی، زمان‌های قابل اعتمادتری مشاهده کند.

میزان درخشش سطح ماه در آسمان امشب، شب‌های گذشته و حتی شب‌های آتی را میتوانید از سربرگی تحت عنوان «گام‌های» مشاهده کنید. ماه در آسمان شب به همهن حالتی دیده می‌شود که در برنامه مشاهده می‌کنید.

ویجت برنامه کلیه‌ی اطلاعات آب‌و‌هوایی را همراه با اوقات شرعی و ساعت دیجیتالی زیبایی به نمایش می‌گذارد، اطلاعات باتری از جمله درصد شارژ، میزان ولتاژ و درجه حرارت نیز به کاربر ارائه می‌شود. در تنظیمات برنامه دوره‌های زمانی که ویجت به اینترنت متصل می‌شود و اطلاعات خود را بروز می‌کند قابل تغییر است، بطور پیش‌فرض درصورتی که دستگاه آنلاین باشد هر ۱۰دقیقه یکبار اطلاعات بروز می‌شود.
اطلاعات ویجت بطور پیش‌فرض با شناسایی موقعیت جغرافیایی کاربر توسط جی‌پی‌اس و برای شهری که کاربر در آن ساکن است از اینترنت دریافت می‌شود، اما میتوان با مراجعه به تنظیمات برنامه نام شهر دلخواه را وارد کرد تا با تغییر موقعیت جغرافیایی باز هم اطلاعات شهر دلخواه دریافت شود، همچنین می‌توان قلم ویجت را تغییر داد که نکته‌ی جالب و ظریفی در ویجت است.
فراموش نکنید برای کار کردن ویجت و همچنین هواشناسی برنامه، روشن بودن جی‌پی‌اس ضروری است.

با زدن دکمه‌ی بازگشت در محیط برنامه قبل از بسته شدن برنامه، پیغام‌هایی مبنی بر مشاهده‌ی سایر محصولات و درج نظر ظاهر می‌شود، این پیغام ها را می‌توان از تنظیمات برنامه غیرفعال کرد.
از طرفی اگر نسخه‌ی جدیدی از برنامه در مارکت‌‌ها منتشر شود با ورود به برنامه پیغام بروزرسانی ظاهر می‌شود، به این ترتیب کاربران همواره از جدیدترین نسخه‌ی برنامه بهره‌مند می‌شوند. نمایش این پیغام بروزرسانی را می‌توان با غیرفعال کردن گزینه‌ی بروزرسانی در تنظیمات برنامه، متوقف کرد.

سازنده در منوی برنامه گزینه‌ای برای ارسال برنامه درنظر گرفته تا کاربر براحتی و بدون نیاز به برنامه‌های کمکی بتواند فایل نصب برنامه را برای دیگران ارسال کند.

با درنظر گرفتن تمام محاسن و نقاط قوت برنامه، هنوز هم جای کار روی امکانات آن وجود دارد، اطلاع رسانی اختیاری در نوار اعلانات، اضافه شدن نقشه‌های ماهواره‌ای و یا حتی اضافه شدن بخشی تحت عنوان مسیریابی این برنامه را پیشرفته‌تر و کاربردی‌تر در سفر، خواهد کرد که امیدواریم سازنده به توسعه‌ی بیشتر آن بپردازد.
با توجه به تنوع بخش‌های برنامه و قابلیت‌های جالب آن می‌توان این برنامه را از نمونه‌های خارجی آن متمایز کرد، بخش‌هایی مثل قبله‌نما، اوقات شرعی و پخش اتوماتیک اذان در هیچ برنامه‌ی خارجی مشاهده نمی‌شود و این برنامه را به یک ابزار مذهبی همیشگی برای کاربر تبدیل می‌کند. رایگان بودن برنامه امکان نصب و تجربه‌ را به همه‌ی کاربر می‌دهد

 

.

badge-l

کلیه اطلاعات و تصاویر توسط گروه SinDev سازنده اپلیکیشن به صورت اختصاصی در اختیار کافه دولوپرز قرار گرفته است

تصاویری از محیط برنامه:

sc10 sc9 sc8 sc7 sc6 sc5 sc4 sc3 sc2 sc1

 

.

admin

نویسنده admin

پاسخ دادن