close
نقد و بررسینقد و بررسی بازی هاویژه

معرفی و بررسی بازی فارمولر

معرفی و بررسی بازی ایرانی فارمولر

فارمولر، اثری منحصربه‌فرد و تحسین‌برانگیز از استودیو بازی‌سازی علم و گیم است. طراحان، برنامه‌نویسان و گرافیست‌های این بازی ایرانی، با تلاشی یکساله و نیمه و با ظرافت‌هایی خاص توانسته‌اند اثری ماندگار را در حوزه‌ی کشاورزی و تولید ملی به ثبت برسانند. این بازی چشم‌نواز در سال ۱۳۹۳ با همین نام، موفق به کسب مقام اول سومین دوره مسابقات ملی بازی‌سازی رایانه‌ای کاشان شد. سپس با بهبود گرافیک و طراحی گسترده‌تر روانه‌ی دنیای بازی‌های کژوآل گشت. همچنین فارمولر دیپلم افتخار بهترین طراحی از جشنواره‌ی بازی‌سازان مستقل را در کارنامه دارد.            با کافه دولوپرز همراه باشید.

معرفی:

بازی فارمولر، یک بازی استراتژیک از نوع مدیریت زمان است. در ابتدای ورود به بازی، داستانی تأمل‌برانگیز به نمایش گذارده می‌شود. داستان بازی، حکایت دارد از کشاورزان یک روستا که برای امرار معاش خود، نیاز به کالاهایی دارند که توسط اشخاص بیگانه در اختیار آن‌ها قرار داده می‌شود. از قضا آن بیگانگان با گران‌تر کردن قیمت کالاها، عرصه را بر کشاورزان تنگ می‌کنند. در این میان، کشاورزی جوان دست به کاری شجاعانه زده و خود اقدام به تولید کالاها و محصولات مورد نیازش می‌کند. دیگر کشاورزان نیز با او همگام شده و تولید بومی آغاز می‌گردد.
این بازی شامل دو بخش آفلاین و آنلاین است. ورژن اولیه‌ی فارمولر، فقط شامل بخش آفلاین بود اما در ورژن جدید که به تازگی منتشر شده، بخش آنلاین نیز افزوده شده است که جذابیت‌های خاص خود را دارد. در ابتدا به معرفی بخش آفلاین می‌پردازیم.

بخش آفلاین:

بخش آفلاین بازی، شامل ۱۲۰ مرحله‌ی جذاب در چهار فصل زیبای بهار، تابستان، پاییز و زمستان است. در ابتدای هر مرحله، اهداف آن مرحله مشخص شده است. تعدادی کارگاه و کارخانه در اختیار شما قرار می‌گیرد و شما به عنوان یک مزرعه‌دار، باید با تجهیزاتی که در اختیار دارید، به این اهداف نایل شوید.

B_4fasl

پس از رسیدن به اهداف هر مرحله، تعدادی سکه کسب خواهید کرد؛ چراکه سیستم مالی بازی، با سکه‌هایی که پس از پایان هر مرحله کسب می‌کنید، انجام می‌گیرد. تعداد سکه‌های دریافتی شما در پایان هر مرحله، به زمان پایان یافتن آن مرحله بستگی دارد. برای هر مرحله، سه زمان طلایی، نقره‌ای و برنزی تعریف شده است؛ اگر مرحله را در زمان طلایی به پایان برسانید، بیشترین سکه و همچنین نشان خروس طلایی را کسب می‌کنید. اگر در زمان نقره‌ای به اهداف رسیدید، سکه‌ی کمتری نصیبتان می‌شود و به خروس نقره‌ای دریافت می‌کنید. و همین‌طور برای زمان برنزی. اگر در هیچ‌یک از این زمان‌ها مرحله پایان نیافت، کمترین سکه را به دست می‌آورید و نشانی نیز کسب نخواهید کرد.

06

تجهیزات بازی:

تجهیزات شما عبارتند از:
ماشین: برای فروش محصولات تولید شده و کسب اسکناس
بالگرد: برای وارد کردن برخی از مواد اولیه‌ی مورد نیاز
کارگر: برای ساخت و راه‌اندازی کارگاه‌ها و کارخانه‌های بازی
انبار: برای ذخیره‌کردن مواد اولیه و محصولات تولید شده
این تجهیزات قابل ارتقا هستند. غیر از تجهیزات اشاره شده، شما می‌توانید از منوی کارگاه، ظرفیت انبار، سرعت حرکت کارگرها، سرعت رشد گیاه‌ها و همچنین سرعت تولید محصولات کارخانه‌ای را نیز ارتقا دهید.

07 08 09

کارگاه‌ها و کارخانه‌های بومی

کارگاه‌ها و کارخانه‌های بازی فارمولر، یکی از جالب‌ترین موارد این بازی است. کارگاه‌ها و کارخانه‌هایی بومی نظیر نخ‌ریسی، قالی‌بافی، آسیاب بادی، زنبورداری، گلاب‌گیری، خشکبار پسته و بادام و چندین مورد دیگر. شما می‌توانید کارگاه‌ها و کارخانه‌های خود را نیز ارتقا دهید تا در زمان کمتر، محصول بیشتری را تولید کنید.

05

 

 HUD بازی

در عکس زیر، نمای HUD بازی در فصل بهار نمایش داده شده است که این موارد به‌اختصار توضیح داده‌شده‌اند:

HUD

⦁ نمایش زمان رفت و آمد وسایل نقلیه به‌صورت گرافیکی
⦁ تعداد کارگرهای اختیار شده برای انجام کار در کارگاه‌ها و کارخانه‌ها
⦁ زمان بازی
⦁ نمایش زمان‌های طلایی، نقره‌ای و برنزی
⦁ مشاهده‌ی ظرفیت پرشده از انبار
⦁ منوی توقف بازی
⦁ گزینه‌هایی برای توقف زمان بازی یا افزایش ظرفیت انبار
⦁ اهداف مرحله
⦁ انتخاب گیاه برای کاشت در زمین کشاورزی
⦁ خرید کارگر

کاراکترهای بازی

از دیگر نکات بارز بازی فارمولر، طراحی کاراکترهای بازی در قالب لباس‌های محلی مناطق مختلف کشور ایران است که در نوع خود بی نظیر است. کاراکترهایی مثل آذری، بوشهری، گیلکی، بختیاری، قشقایی و غیره. همچنین به تازگی، یک کاراکتر زن ایرانی در لباس گیلکی نیز به بازی افزوده شده است که در ورژن‌های بعدی، به مرور به تعداد آن‌ها افزوده خواهد شد.

10 11

ایجاد حساب کاربری:

فارمولر با ایجاد سیستم حساب کاربری، تمامی اطلاعات بازی کاربران را در دیتابیس خود ثبت می‌کند. ایجاد حساب کاربری، این امکان را نیز به کاربران می‌دهد که درصورت نیاز، از بازی خارج شده و روی یک دستگاه دیگر، وارد بازی شوند.

01

رقابت به‌صورت آنلاین:

همان‌طور که اشاره شد، بخش آنلاین به‌تازگی به بازی فارمولر اضافه شده است. بخش آنلاین به این صورت است که در ابتدا باید با پرداخت گندم، وارد یکی از فصل‌های بازی برای رقابت شوید (گندم را می‌توانید در منوی فروشگاه با سکه‌های خود خریداری کنید). سپس منتظر می‌مانید تا حریفی برای شما پیدا شود. شما و حریف وارد رقابتی هیجان‌انگیز می‌شوید. در ابتدا اهداف بازی نمایش داده می‌شود. پس از شروع بازی، هر بازیکنی که زودتر به اهداف برسد، پیروز می‌شود و علاوه بر کسب سکه، تجربه یا به اصطلاح XP او هم افزایش می‌یابد.

12

در بازی فارمولر آنلاین، قسمت سمت چپ صفحه، زمین شماست و قسمت سمت راست صفحه، زمین حریف. در بالای صفحه، XP و نام شما و حریف و همچنین اهداف بازی نمایش داده می‌شوند. در پایین صفحه نیز گیاه‌هان قابل کاشت، زمان برگشت وسایل نقلیه و همچنین دکمه حسابداری (برای تبدیل سکه به اسکناس) گنجانده شده است.

13

علاوه بر این‌ها، دو دکمه‌ی حمله و ضد حمله نیز در سمت راست و چپ صفحه تعبیه شده اند تا درصورت لزوم، برای کسب پیروزی، به انبار، زمین و کارخانه‌های حریف حمله کنید و برای مدتی آن‌ها را متوقف کنید. این حملات شامل حمله به انبار با ملخ، حمله به زمین با لجن و فریزکردن کارخانه با یخ است.

AD

فضاسازی و گرافیک بازی:

بازی فارمولر نمایی ایزومتریک با گرافیک دوبعدی کارتونی دارد. علاوه بر آن، تمامی المان‌های بازی، دارای انیمیشن هستند. اکثر منوهای بازی زمینه چوب به خود گرفته اند.

فرمولر یک بازی کاملا ایرانی است. چرا که تمامی قسمت‌های آن در ایران و توسط توسعه دهندگان و آرتیست‌های ایرانی انجام شده است. این بازی هیجان و شور زیادی را به کاربر القا می‌کند و این نوید را می‌دهد که به زودی اتفاقات مثبت و گام‌های بزرگی را در عرصه بازی سازی داخلی و به‌خصوص از استودیو بازی‌سازی علم و گیم که متشکل از دانشجویان و نخبگان عرصه گیم هستند، شاهد باشیم.
امیدوارم از این بازی لذت کافی را ببرید.

 

کلیه اطلاعات و تصاویر توسط سامان جلال نژاد سازنده اپلیکیشن به صورت اختصاصی در اختیار کافه دولوپرز قرار گرفته است.

 

دانلود بازی

badge-l

دریافت از کافه بازار

امتیاز بررسی کافه دولوپرز

[yasr_multiset setid=1]

۱ دیدگاه

پاسخ دادن